1. Úvod
  2. Blog
  3. Hudba a zábava
  4. Svadobná zábava, ktorú treba zažiť

Svadobná zábava, ktorú treba zažiť

13.4.2015 o 21:48 hod.
2655 x

Keď do tanca hrajú Vám Paprčkovci.

Každá spoločenská udalosť má svoje osobitosti a čaro, ktorým dokáže osloviť ľudí. Patrí sem vhodné prostredie, dobré jedlo, zaujímavý program, dokonalá organizácia... a nepochybne aj hudba. Bez ohľadu na to, či hrá v pozadí alebo je v centre diania, jej prítomnosť má za úlohu navodiť príjemnú atmosféru a zabaviť prítomných. Je však dôležité, či ide iba o hudbu z reproduktorov, alebo vznikajúcu priamo na mieste. Čo vlastne dokáže spôsobiť prítomnosť živej hudby na podujatiach?

Živá hudba na svadbe má svoje osobité čaro, ako i nesporné výhody. Je dynamická a flexibilná, dokáže sa v okamihu prispôsobiť každej požiadavke zo strany zabávajúcich sa. Živí muzikanti sú schopní pozmeniť svoj prejav tak, aby čo najviac vyhovoval prítomným, čo nahrávky púšťané cez reproduktor nie sú schopné zvládnuť. Každá kapela má navyše svoj jedinečný prejav, ktorým je schopná zaujať svojich poslucháčov. Publikum či prítomní hostia majú možnosť vnímať emócie jednotlivých muzikantov. A nadšenie je nákazlivé. Vidieť muzikanta, ako si doslova užíva daný okamih, keď tvorí hudbu a má z toho radosť, je niekedy úžasný zážitok. Veď povedzte sami, nabudí vás ľahšie muzikant, ktorý má očividnú radosť zo svojej hry, alebo niekto, kto vyzerá, akoby tam stál iba z povinnosti, pretože mu za to platia?

Obrovskou výhodou je už spomínaný osobný kontakt hudobníkov a publika. Ľudia majú rozhodne osobnejší zážitok a mnohokrát aj intenzívnejšie emócie, ak hudbu vidia vznikať priamo pred svojimi očami, ako keď iba počujú hudbu púšťanú z nejakého prehrávača. Koniec koncov, nahrávke predsa nemôžete rozkázať, čo vám má zahrať. Iste, môžete požiadať DJ-ov, aby pustili pesničku, po ktorej vaše srdce túži, lenže čo urobíte v prípade, ak ju jednoducho na žiadnej nahrávke nemá? Živá hudba síce tiež nemusí tú konkrétnu pesničku poznať, ale môže sa ju priamo na mieste naučiť. A toto žiadna nahrávka nedokáže.

V dnešnej dobe sa často stretávame s predsudkami, že ľudová hudba je iba pre tých „skôr narodených“ – jednoducho pre starých ľudí. Mladí ľudia sa vraj nevedia na tento typ hudby zabávať. Nuž, je to o vôli konkrétnych jednotlivcov, ale rozhodne to nie je všeobecná, ničím neotrasiteľná pravda.

Živá ľudová hudba by sa mala dotýkať všetkých vekových kategórií, aj keby šlo iba o „svadobnú kapelu“. Aj mladšie generácie, ktoré sa vždy nájdu medzi pozvanými na svadbe, by si mali uvedomiť, že živá kapela je prítomná z nejakého dôvodu. Kapelu si na svadbu vyberajú novomanželia a ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnú pozvať si takúto hudbu, pozvaní hostia by to mali rešpektovať. Ide predsa o ich výnimočný deň a chcú si všetko zariadiť čo najlepšie. Samozrejme, nikomu nechceme upierať jeho právo zabávať sa podľa svojej vôle a gusta. Existujú však určité normy a hranice. Svadba je spoločenskou udalosťou a ako taká jednoducho musí mať svoju úroveň. Hudba patriaca skôr do nočných barov by nemala byť na takejto spoločenskej udalosti prioritná. Hoci sa nedá vyhovieť každému, hudobníci aj mladomanželia sa vždy snažia vyhovieť čo najväčšiemu počtu ľudí. Navyše, ak ide o dobrú živú hudbu, nemal by pre ňu byť problém zabaviť široké spektrum prítomných. Kvalitná živá hudba je schopná dostať ľudí na parket, rozvášniť ich, dokonca povzbudiť, aby si s ňou zaspievali. Napríklad aj také ľudové piesne, nahraté známymi slovenskými kapelami často považovanými za „ľudové“, ak ich iba pustí DJ, niečo tomu chýba. Absentuje tu živý element, ktorý dokáže hudbu na svadbe spraviť atraktívnejšou. My si však uvedomujeme výhody živého vstupu aj pridávania efektov. V záujme zvýšenia našej flexibility sme sa rozhodli rozšíriť záber našej pôsobnosti a v súčasnej dobe vieme na požiadanie poskytovať živú hudbu aj služby DJ-a. Sme mladí ľudia, poznáme všelijaké vychytávky aj pesničky, ktoré na žiadnej správnej svadbe nemôžu chýbať.

Dokážu nás teda oceniť mladí i starší. Stretávame sa však aj s typom snúbencov, ktorí si myslia, že dôležité pre dobrú svadbu sú len materiálne veci, ako napríklad sála, make-up, šaty, výzdoba, pozvánky... na kľúčový význam dobrej hudby mnohí zabúdajú. Svadobní hostia sa nesmú nudiť, ale cítiť sa príjemne a zabaviť sa. Vtedy si zo svadby odnášajú len tie najlepšie spomienky. Kvalitná kapela teda musí vedieť zahrať do tanca, do spevu aj na počúvanie. A presne tieto podmienky spĺňa najlepšie živá kapela.

Zaujímavý však je aj pohľad samotnej kapely na podobné spoločenské udalosti. V dnešnej dobe sa už kapely na svadbách stretávajú naozaj s kadečím. Ľudia sú jedineční, individuálni, každý z nich má svoje predstavy a chce si zorganizovať svadbu podľa toho, k čomu inklinuje a čo sa mu páči. Čo však môže byť na škodu, hoci mnohí to považujú za výhodu, je objednávka svadobného plánovača. Snúbenci jednoducho všetko zveria do rúk „odborníkov“ a viac sa nestarajú.

Dokonalé plánovanie však niekedy zatláča do úzadia čaro spontánnosti. Ak je všetko naplánované do posledného detailu, presne na minútu, môže to zábavu skôr pokaziť. Predstavte si, že sa zabávate, chcete ešte tancovať, spievať, baviť sa, ale zrazu príde niekto, kto vám povie: "nie, nemôžete, teraz je naplánované krájanie torty, premietanie obrázkov, prípitok, druhá večera, tretia večera"... Kapela má doslova prikázané hrať presne dvadsaťpäť minút, ani o pol minúty dlhšie, pretože potom sa ide púšťať ohňostroj a nedajbože by sa narušil celý časový plán tým, že by sa posunul o minútu neskôr. Toto sú prípady, kedy ľuďom ani nie je umožnené naplno sa odviazať a zabaviť. Každá svadba je však vo svojej podstate veľmi osobitá a jedinečná. Nesie známky vkusu tých, ktorým tento deň patrí, s cieľom potešiť aj tých, ktorí sú svedkami výnimočnej udalosti v živote dvoch ľudí. Našou úlohou je priniesť radosť všetkým, od najmenších až po najstarších. A túto úlohu sa vždy snažíme splniť na jednotku. Alebo na jednotku s hviezdičkou.

Ľudová hudba Paprčkovci

 
Miesta pôsobenia:
Bratislavský kraj Trnavský kraj Nitriansky kraj Trenčiansky kraj Žilinský kraj Banskobystrický kraj Prešovský kraj Košický kraj
Kapela na svadby, plesy, recepcie, firemné akcie, rodinné oslavy a pod.