1. Úvod
  2. Blog
  3. Fotografovanie
  4. Svadobná fotografia a jej odkaz

Svadobná fotografia a jej odkaz

8.4.2015 o 21:06 hod.
1625 x

Pohľad na svadobnú fotografiu objektívom Daniela Nedeliaka.

V súčastnosti vie kreatívny fotograf ponúknuť svojmu klientovi predovšetkým svoj pohľad na svet a spôsob akým ho dokáže zachytiť. Filmové rekvizity a zoznam  kaštieľov a hradov v bízkosti miesta fotenia už dávno nestačia. Kreativita fotografa je práve v tom ako fotograf  pracuje so svetlom, farbami, hĺbkou ostrosti a kompozíciou. Tieto veci vytvárajú niečo ako rukopis fotografa. Preto si treba vybrať fotografa, ktorého fotky sa Vám páčia, Vaše potom budú vyzerať veľmi podobne. Samozrejme, dá sa pracovať aj s inými prvkami ako napríklad príbeh, prípadne zaujímavá téma fotenia. Je dôležité sadnúť si s fotografom a prejsť si s ním predstavu o fotení a jeho realizovatelnosti. Ľudia si väčšinou neuvedomujú, koľko času je treba na fotenie, keď sa pri ňom používajú rôzne rekvizity. Koľko času zaberú presuny z miesta na miesto a podobne. Často svadobné fotenia vznikajú v iný deň ako je svadba práve preto, aby sa predstava mladomanželov dala uskutočniť. Ponúknuť sa toho dá naozaj veľa, ale pri takomto spôsobe fotenia musí byť fotograf a klient na jednej vlnovej dĺžke.

Dostatok času, nálada a spolupráca páru na fotkách je veľmi dôležitá. Z mojich skúseností sú muži tí, čo sa neradi fotia a najradšej by sa tomu vyhli. Ale keď zistia, že na tom vlastne nič nie je a že je to aj zábava, tak paradoxne oni presviedčajú svoju unavenú polovičku, aby ešte vydržala pár fotiek.

Formou kreativity je aj spôsob práce fotografa, pri ktorom dokáže vytvoriť príjemnú atmosféru a vďaka tomu dostať do fotiek skutočné emócie. Ja napríklad poprosím pár, aby urobili niečo jednoduché. Napríklad dvihnúť nevestu na ruky. V skutočnosti mi nejde o fotku, kde má ženích na rukách nevestu. Snažím sa odfotiť, ako sa o to pokúšajú a na mňa úplne zabudnú. Veľakrát za to môžu šaty, začnú sa smiať a podobne. Ak by to náhodou nevyšlo, často stačí povedať: "Chvíľu sa tvárte vážne." a do troch sekúnd mám výbuch smiechu, ktorý som chcel. Podobné veci sa dajú vymýšľať donekonečna. Pár sa už nesústredí na fotenie a ich reakcie sú oveľa prirodzenejšie. Kreativita sa môže odzrkadliť aj v banálnejších veciach. Často je treba priamo na mieste riešiť problémy, ktoré vzniknú. Málo času, zlé počasie, zlyhanie techniky a veľa ďalšieho. Vtedy oceníte, že máte v "tíme" profíka, ktorý presne vie, čo má robiť a hneď sa prispôsobí situácii. Stalo sa mi, že z plánovaných 3 hodín, pre doťahovanie svadobných detailov, nakoniec zostalo 45 minút. Pred párom som sa tváril, že sa nič nedeje, aby som ich nestresoval. Vedel som, aké miesto musíme vybrať, keďže nemáme možnosť ďalších presunov a ako pózovať pár tak, aby sme v čo najkratšom čase vedeli urobiť čo najviac záberov. Čas sme využili na minútu presne, a všetko sa stihlo.

Profesionálna svadobná fotografia je hlavne o zachytení emócií a momentov, vďaka ktorým každá fotka rozpráva svoj vlastný príbeh. Je to o prerozprávaní Vášho príbehu pomocou fotoaparátu. V súčasnosti existujú dva smery, ktorými sa svadobná fotografia uberá. Jedným je reportážne fotenie. Fotograf zachytáva veci ako sa prirodzene dejú. Do deja nevstupuje, nič nearanžuje. Výsledkom sú krásne a emotívne momentky. Často ide o čiernobiele fotky, kde výraz a emócia hrajú prím. Tento spôsob sa často používa pri odobierke, obrade a hostine. V týchto momentoch je koniec koncov skoro nemožné, aby fotograf akýmkoľvek spôsobom zasahoval do deja, takže ho môže jedine zachytávať tak ako plynie.

Druhým spôsobom sú štylizované fotky. Vtedy fotograf vystavá celý záber od pózy, kompozície, cez krásne svetlo až po dychberúce pozadie. Výsledkom sú krásne až rozprávkové fotky. Ako som už vyššie napísal, niekedy fotograf úmyselne vytvára rôzne situácie, aby z mladomanželov dostal emóciu a výraz, ktorý pre záber potrebuje. Samozrejmosťou je relatívne silný retuš týchto fotografií. Tieto štýly sa aj prelínajú a profesionál musí ovládať tak portrétové ako aj reportážne fotenie. Napriek tomu každý fotograf viac inklinuje k jednému alebo druhému druhu fotenia. Narazil som aj na to, že si mladomanželia nájdu dvoch rozdielnych fotografov, každého pre iný druh fotenia. Posledné trendy vo fotení sú tematické fotky. V našich zemepisných šírkach sú veľmi obľúbené aj fotenie s rekvizitami. Postupne sa u nás snaží udomácniť aj čiernobiele fotenie, ale väčšina klientov ho zatiaľ berie skôr ako doplnok ku klasickému farebnému foteniu, než ako samostatnú tému.

Uprednostňujem, keď sa fotenie začína ešte pred samotným svadobným dňom. Ak sa dá, snažím sa ísť s mladomanželmi fotiť takzvané "rande fotenie". Ide hlavne o to, aby si pár vyskúšal, aké je to stáť pred objektívom a svadobný deň nebol ich premiérou. Pri druhom fotení už všetko plynie oveľa hladšie. Mladomanželia vedia, čo od nich budem chcieť a ako bude  fotenie prebiehať. Samozrejme sa už aj lepšie poznáme po ľudskej stránke, čo tiež veľmi uľahčuje spoluprácu. Fotí sa od rána 9:00 do cca 01:00 hod., takže pár s fotografom počas svojho dňa strávi 16 hodín. Práve preto je veľmi dôležité, vybrať si človeka, ktorý Vám sadne tak po profesnej stránke ako aj po povahovej. Strávite spolu veľa času a bude Vás nasledovať všade, kam sa pohnete počas celého Vášho svadobného dňa. Ja sa snažím s klientami ešte pred rezervovaním termínu nezáväzne stretnúť. Ak to nie je možné kvôli vzdialenosti, tak si aspoň zavoláme a prejdeme si ich predstavy, časový harmonogram a detaily svadobného dňa. Určite im to pomôže rozhodnúť sa, či so mnou chcú stráviť svoj deň D. smiley

Pri svadbe je najdôležitejšie udržať pokojnú a dobrú náladu, opak sa odzrkadlí na konečnom výsledku. Ako som už spomínal, často sa stane, že je času podstatne menej ako sa pôvodne plánovalo (doťahovanie svadobných detailov, dlhšie trvajúca príprava a obliekanie nevesty). Vtedy sa treba sústrediť na to ako zostávajúci čas využiť čo najefektívnejšie. Práve toto je jedna zo situácií, kde určite oceníte profesionálneho fotografa. Skúsenosti sú niečo, čo sa nedá nahradiť a ostrieľaný profík dokáže aj málo času premeniť na dobrý výsledok.

Fotograf Daniel Nedeliak

 
/uploads/images/beab5019456a6de7887624198344eeae.jpg
Daniel Nedeliak
Miesta pôsobenia:
Bratislavský kraj Trnavský kraj Nitriansky kraj Trenčiansky kraj Žilinský kraj Banskobystrický kraj
Fotograf - svadby, stužkové